Neden Çankırı Kaya Tuzu Tüketilmeli?

Kaya Tuzu Nedir?

Muhteşem bir hayat kaynağı, milyonlarca yıllık oluşum süreci, binlerce yıllık kullanım tarihi, muazzam moleküler yapısı, emsallerinden kat be kat zengin mineral yapısına sahip milli tuzumuz Çankırı tuzu dünyadaki en değerli tuzlardan birisidir, hatta himalaya tuzundan da daha iyidir. Aşağıda bunu kanıtlayan analiz raporu sonuçlarını inceleyiniz.

Çankırı Kaya tuzu 250 – 300 milyon yıl önce oluşmuş çok değerli bir doğal tuzdur. Göl ve deniz tuzları gibi lağım ve sanayi atıkları kesinlikle bulaşmamıştır. Içerisinde 84 component, mineral bulunmaktadır, aynı şekilde insan vücudu da 84 elementten ve su dan oluşmuştur. %100 doğal, rafine edilmemiş katkısız Çankırı kaya tuzunu tüketerek vücudumuzun mineral ihtiyacını buradan karşılayabiliriz.

Insan vücudu mutlaka tuz ve su tüketmelidir. Çünkü vücut tuz ve sudan oluşmaktadır. Fakat piyasada satılan ve üzerinde iyotlu yazan tuzlar, rafine edildikten sonra içerilerine akışkanlık kazansın ve topaklanmasın diye birçok vücuda yabancı kimyasal madde katılmaktadır. Bu kimyasallar ile birlikte alınan tuzu vücut yabancı olarak algılamakta bir kısmını kullanıp diğer kısmını biriktirmekte ve bunun sonucunda birçok hastalığa yol açılmaktadır. Bu rafine tuzlara faydalı diye iyot ilave edilmektedir ancak , faydalı iyot tüketeceğiz diye zararlı kimyasalları da tüketmek zorunda bırakılıyoruz. Aslında vücut iyot ihtiyacını domates, roka, tere, vb bitkilerden ve balıktan doğal yollar ile karşılayabilir.

Tuz doğal olarak kullanılmalıdır ancak , deniz ve göl tuzlarına şehir lağımları ve fabrika kimyasal atıkları bulaştığından rafine edilmeden yani eritilip damıtılıp fırınlanmadan kullanılamazlar. rafinasyon işlemi tuzdaki bütün mineralleri de yok ettiği için sadece sodyum klorür kalır ve bununda kullanımı çok sağlıklı değildir. Bu sebepler ile yeraltı madenlerinden çıkartılan kaya tuzu tüketilmelidir ancak kaya tuzlarının da içlerinde ağır metaller ve farklı karışımlar bulunur bu sebep ile tuzlar kırmızı mbe, siyah, yeşil ve gri renklerde çıkartılıp rafine edildikten sonra kullanılırlar.

Hiç rafine edilmeden direk tüketilebilecek kaya tuzları oluşumunu tamamen tamamlamış, hiçbir ağır metal ve zararlı bileşen barındırmayan şeffaf cam kristal kaya tuzlarıdır. Fakat bu tuzlar her tuz madeninden çıkmamakta , çıksa bile çok az çıkmaktadır. Şeffaf cam kaya tuzları içlerinde birçok doğal mineral barındırdığı ve işlem görmeden tüketildiği için vücut içerisinde çok daha kolay kullanılır ,vücut elektrik iletimi normale döner ve birçok hastalığın da ortadan kalkmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın