18 Maddede Tuzun Sağlığa Faydaları

18 Maddede Tuzun Sağlığa Faydaları

5 Aralık 2018 Yazar admin 0

Diyetinizde sadece biraz tuz eklemenin aslında avantajları olduğunu biliyormuydunuz. Tuz, su tutulmasında, kas kasılmasında rol oynar, ayrıca mideniz için temel olan besinlerden oluşur. Diyette tuz, diyetiniz için gerçekten çok önemlidir.

Tuzun birkaç Sağlığa yararına bakın:

1. Tuz, Vücutta Su Tutmaya Yardımcı Olur
Vücudumuzun işlevlerinin bir kısmını kontrol eden elektriksel dürtüleri gerçekleştirmeye yardımcı olmak için vücudumuz tuz içeren elektrolitlere bağlıdır. Vücudun yapması gerektiğinden çalışmasını sağlamak için, vücut uygun miktarda elektrolit gerektirir. Elektrolitler susuz mekanizmayı getirir ve bu da yeterli miktarda su tüketmemize neden olur. Bu özel suyla, böbreklerimiz kan dolaşımımızdaki doğru miktarda elektroliti tutabilirler. Vücudumuzdaki su miktarı da kan basıncını etkiler. Bir düşünün: birçok bar ve restoran ücretsiz tuzlu yiyecekler sunmaktadır. Niye ya? Sizi susatmak ve daha fazla içecek almanızı sağlamak için.

2. Tuz Kas Kasılmasını Uyarır
Kas kasılmasını teşvik ettiğinden, tuz sinirler için çok önemlidir; Bu ayrıca kaslarınızın kramplardan korunmasına da yardımcı olabilir. Tuz ayrıca kandaki diğer minerallerle birlikte kalsiyumu de korur. Ek olarak, böbrek üstü bezlerine enerji verir. Ayrıca, sıcak yaz aylarında hatırlamak için gerekli olan ısınma ve güneş çarpmasına karşı korunmada tuz önemlidir.

3. Tuz Sindirim Sisteminde Yaşamsal Besin Öğelerini İçerir
Tuz, sindirimin yanı sıra emilim süreçlerinde de temel bir rol oynar. Tuz, tükürük amilazı olarak bilinen ağız içinde bir enzimi uyarır. Bu zamanda, tuz damak tadınızın yemeğin tadına bakmasını sağlar. Tuz ek olarak, yiyecekleri parçalamaya yardımcı olarak sindirimde bir rol oynar. Tuz ayrıca hidroklorik asit oluşturur. Hidroklorik asit, mide duvarlarını çizen son derece gerekli bir sindirim salgısıdır. Tuz, kendini yemeye çalışmak yerine vücudun sindirimine yardımcı olur.

4. Tuz Eksikliği Tehlikelidir
Bir sodyum yetmezliği, bir vücudun yeterli miktarda sodyum almayı bıraktığı bir sağlık sorunudur. Sodyum yetersizliği aşırı sıcaklıklarda inanılmaz bir şekilde yaygınlaşabilir, bu da vücudun aşırı derecede terlemesinin yanı sıra su kaybının oluşmasına neden olur. Kan basıncı seviyesi çok ciddi bir şekilde azalırsa, sodyum eksikliği şok ile sonuçlanabilir. Tuz, iyi beslenme durumu için gereklidir. Çok az doku suyunun yanı sıra asit-baz dengesinde de bozulmaya neden olabilir, bu da iyi beslenmede önemlidir.

5. Solunum Sorunlarında Yararlı
Tuz, astım, bronşit ve saman nezlesi gibi solunum problemleri durumunda büyük bir yardım olabilir. Solunum sistemi içindeki inflamasyonu azaltmada harikadır, bu nedenle nefes almanızı kolaylaştırmak için balgam yaratılmasını yavaşlatır. Suya yarım çay kaşığı tuz almak sinüsün yanı sıra bronş tıkanıklığını temizlemeye yardımcı olabilir.

6. Uygun Uyku ve Cildin Depresyonunu Kolaylaştırır
Birçok insan, uyku sırasında ağızdan akan tükürük problemine sahiptir ve bu da vücuttaki tuz eksikliğini gösterir. Tuz eksikliği, su sıkıntısı ile sonuçlanabilir ve bu eksikliği algılayan tükürük bezleri daha fazla tükürük yaratmak için gereklidir. Yatmadan önce deniz tuzu tüketmek, aşırı tükürük oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, iki hormon serotonin yanı sıra stresle başa çıkmanızı sağlayan melatonin üreterek tuz depresyonunu iyileştirir, bu sayede gece boyunca rahatlamanızı ve uyumanızı sağlar.

7. Osteoporozu önler
Kemikleri sağlıklı tutmak için tuz gereklidir ve vücudunuzdaki tuzun yaklaşık ¼ kadarı kemiklere kaydedilir. Tuz ve su eksikliği vücudun kemikler aracılığıyla sodyum çekmesine neden olur , bu da osteoporoz ile sonuçlanır. Bu nedenle, bol miktarda su tüketmek ve tuz tüketmek, osteoporozdan kaçınmanıza yardımcı olur.

8. Güçlü Bağışıklık Sistemi
Tuz anti-viral nitelikleri olan dünyanın ilk anti-biyotiktir. Bu nedenle, yan etkileri ek olarak antibiyotikler için gerçekten harika bir yer. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir, alerjileri uzak tutmanın yanı sıra soğuk virüs, ateş, grip ve otoimmün hastalıklarla mücadele etmenize yardımcı olur.

9. Kalp için iyi
Tuzun bu açıdan zararlı olarak kabul edilmesine rağmen, sudaki deniz tuzu yüksek kolesterol seviyelerini, yüksek tansiyon seviyelerini ortadan kaldırmanın yanı sıra düzensiz kalp atışlarını kontrol etmede yardımcı olabilir, bu nedenle ateroskleroza, kalp krizlerine ve felçlere karşı güvenlik sağlar.

10. Diş Sağlığı
Tuz diş sağlığında önemli bir rol oynar ve diş macunlarında sıklıkla bir bileşen olarak kullanılır. Ev yapımı diş macunu, ezilmiş deniz tuzu ve kabartma tozu ile 1: 2 oranında birleştirerek ve bu özel karışımla dişleri fırçalayarak yaratabilirsiniz. Bir gargara, ½ çay kaşığı tuz ve ½ çay kaşığı kabartma tozunu 4 onsluk bir bardak suya ekleyerek ve onunla yıkayarak da yapılabilir.

11. Yüz Exfoliator
Cildinizi peeling için 1 çay kaşığı ince taneli tuz ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ile cildinize masaj yapın.

12. Cilt Toneri olarak davranır
Yüz yağlanmasını azaltmak için tuz kullanılabilir. Bu fonksiyon için, yüzünüzde 1 çay kaşığı tuz ve sis ile birlikte ılık su ile birlikte küçük bir sprey şişesi doldurun. Gözlerden kaçtığından emin ol. Bu bir cilt toneri gibi davranır.

13. Şişirilmiş Gözlerin Tedavisi
Gözlerin şişliğini tedavi etmek için sırtınıza yaslanın ve bir çay kaşığı tuzunun yanı sıra sıcak suya batırılmış pedleri uygulayın.

14. Tuz Ovası
Tuz ovma kollarınızı ve bacaklarınızı fırçalayarak ölü hücreleri pul pul dökerken ve dolaşımını iyileştirmek için kullanılabilir. Cildiniz hala ıslak olduğunda duş aldıktan veya banyo yaptıktan sonra ellerinize biraz tuz serpiniz ve hafifçe kollara ve bacaklara sürünüz.

15. Saçlarınızı yumuşatır
Tuz saçınıza yumuşaklık, sıçrama ve vücut ekler. Önemli minerallerin varlığı nedeniyle, saçı parlaklaştırır, nemlendirir, onarır ve korur. Hasarlı saçları iyileştirebileceği için harika şifa nitelikleri var.

16. Kafa derisinin terlemesini durdurur
Aşırı terleri gidermek için, nemlendirilmiş kökler üzerinde tuz spreyi kullanın ve kurumasını bekleyin. Bu, tuzu nemi emebileceği için, gün boyunca her tür ter veya yağ emebilir.

17. Stresi azaltır
Araştırma, stres hormonlarının vücutta daha yüksek miktarda sodyum tarafından engellendiğini ortaya çıkarmıştır. Hayfa Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ndeki araştırmacılar, insanların temel bileşeni olan sodyumun depresif bozukluklarla mücadeleye yardımcı olmasından dolayı kısmen tuz tüketebileceğini söylüyor.

18. Uyku kalitesini artırır
Stres hormonlarını önlemek için tuz bulunmuştur. Bu, bireylerin neden düşük sodyum diyetlerinin uyku girişimine yol açtığını bildirdiklerini açıklayabilir.