Bir Günde Ne Kadar Tuz Gerekir?

10 Eylül 2019 Yazar admin 0

Bir yemeği tamamen değiştirebilen en önemli bileşenlerden biri tuzdur; Bununla birlikte, günlük olarak tükettiğimiz ortak tuzda bulunan sodyumun sağlıksız olduğu da bilinmektedir. Bunun nedeni, sodyumun kalp hastalıkları ve inme için ortak bir risk faktörü olan kan basıncı seviyelerini arttırdığına inanmasıdır.

Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’ne göre, yüksek tansiyon üçüncü en önemli risk faktörü olarak sıralanır; yüzde 33’lük kentsel ve yüzde 25’i kırsal Kızılderililer hipertansiftir. Aşırı tuz tüketiminin yol açtığı sağlık tehlikeleri göz önüne alındığında bizi bu soruya getirdi – sağlıklı olmak için bir günde ne kadar tuza ihtiyacımız var? Vücudumuzdaki Tuzun Rolü Nedir?

Tuzdaki sodyum, yüksek tansiyon ve diğer kardiyovasküler hastalıkların bir nedeni olarak malign olmasına rağmen, vücutta da önemli rol oynar. Kan basıncı seviyesini korumak için sodyum kanda çözülür. Kanın sıvı kısmını daha da koruyarak suyu çeker ve tutar. Sodyum ayrıca hidrasyon, tansiyon ve sinirlerin ve kasların düzgün çalışmasını içeren çeşitli vücut fonksiyonlarını düzenlemek için hücreleriniz için hayati önem taşıyan bir elektrolit görevi de görür.

Kan basıncı seviyesini korumak için sodyum kanda çözülür. Aşırı Tuz Tükettiğinizde Ne Olur?

Tuz, vücudumuzda oynamak için birkaç olumlu role sahip olsa da, aşırı tüketimin sağlığınızı bozması olasılığı da vardır. Aşırı sodyum tüketimi, aşağıdaki belirtilerden geçebileceğiniz anlamına gelebilir:

1. Beynin sersemlemiş hissedebilir

2. Dehidrasyon

3. Su tutma

4. Böbrek taşları

5. Mide ülserleri

6. Yüksek tansiyon veya hipertansiyon

7. Şişkinlik

8. Hasarlı arterler

Sağlıklı Bir Şekilde Gerçekten Ne Kadar Tuza İhtiyacınız Var?

Sri Balaji Eylem Tıp Enstitüsünün başındaki beslenme uzmanı Priya Bharma’ya göre, “Bir günde 2400 miligram tuz almanız önerilir. Kişinin eksik olması durumunda, günde 1,5 miligram daha tüketilmesi önerilir. orantılı miktarda alındığında, kas, kusma, baş dönmesi, mide bulantısı vb. gibi kramplara yol açabilir. Ayrıca, her gün beş gramdan fazla tuz tüketmemesi şiddetle tavsiye edilir. ”

Her gün beş gramdan fazla tuz tüketmemesi şiddetle önerilir.

Ayrıca tuz vücudunuzun, seviyelerin çok yüksek veya çok alçalmasını önlemek için sodyum seviyelerini düzenler. Böbrekler sodyum konsantrasyonlarını kontrol etmek için önemli bir rol oynamaktadır. Böbrekler, seviyeler endişe verici derecede düşük olduğunda sodyum tutulur ve seviyeler olağanüstü yüksek olduğunda salgılar. Yüksek tansiyon ve böbrek problemleri olan kişiler tuz tüketimine karşı dikkatli olmalı ve sağlıklı vücut fonksiyonlarını sağlamalıdır.