Çankırı Kaya Tuzu Lambasının Yapımı ve Faydası

30 Eylül 2019 Yazar admin 0

Hayatımız için vazgeçilmez bir mineral kaynağı olan tuzun, besin haricinde de birçok faydası bulunuyor. Çankırı kaya tuzu kullanılarak yapılan Tuz Lambası içerisindeki yüksek negatif iyon kapasitesi sayesinde birçok hastalığa şifa oluyor.

Çankırı Tuz Lambasının, dünya üzerine bundan önce en yararlı olarak bilinen Himalaya tuzundan 4 kata kadar daha yararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Tuz lambası içerisindeki bol miktarda bulunan negatif iyon yoğunluğu sayesinde odadaki havayı temizliyor. Negatif iyon sayesinde temizlenen hava bakteri açısından tamamen arınmış olması ile astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi geliyor. Ayrıca odadaki iyon dengesini sabitleyerek eklem ve romatizma ağrılarına da iyi gelmektedir. Peki, Çankırı kaya tuzu Tuz lambası nasıl yapılır?

Çankırı kaya tuzu, büyük bloklar halinde binlerce yıl boyunca toprak altında doğallığını koruyan tuz çeşididir. Çankırı kaya tuzu bulunduğu tuz yataklarından geniş tuz blokları halinde çıkartılır. Bu bloklar çıkarıldıktan sonra hiçbir ek işleme tabi tutulmaz. Bu yüzden mineral yoğunluğunu korumaya devam eder. Tuz lambası da bu bloklar kullanılarak tamamen el oyması şeklinde yapılır ve satışı yapılır.