Cilt, Saç Ve Sağlık İçin Kaya Tuzu

20 Eylül 2019 Yazar admin 0

Kaya tuzu, yaygın olarak sodyum klorür olarak bilinen ve kimyasal bir formül NaCI’ye sahip olan mineral haliti için başka bir isimdir.

Rengi, açık mavi, koyu mavi, mordan pembeye, kırmızıdan, turuncudan, sarıdan veya griden, içeriğindeki kirliliklerin miktarına ve türüne bağlı olarak değişse de, çoğunlukla renksiz veya beyazdır.

İçsu denizler, kapalı koylar ve haliçler gibi büyük su kütlelerinden gelen tuzlu suyun buharlaşmasının, çok büyük çökellerde bulunduğu yarı kurak bölgelerde buharlaşmasından oluşur. Hint Yarımadası’nda Himalaya kristal tuzu olarak bilinen Himalaya kaya tuzu bulunur. Türkiyedeki en büyük kaya tuzu yatağı ise Çankırıda bulunur.

En çok tükettiğimiz kaya tuzu ve ortak tuz arasında bir fark vardır. Böylece ticari tuzdan daha pahalıdır. İyotlu olan ticari tuzun aksine, kaya tuzu büyük tıknaz kristallerle daha granülerdir, daha az tuzlu tadı vardır ve kimyasal olarak işlenmez. Mineral bakımından zengin olduğu ve yüksek tansiyon, vücutta veya gözlerdeki şişlik gibi sağlık problemleri oluşturmadığı için, ortak tuzun sağlıklı bir yerine kullanılabilir.

Dondurma makinesinde buzla doldurulduğunda donma noktasını düşürdüğü için dondurma yapmak için kullanılır, böylece dondurucuyu daha soğuk hale getirir. Genellikle baharat ve muhafaza için kullanılır. Tüketimden ayrı olarak, kışın yollarda buz tutması amacıyla büyük torbalarda stoklanmaktadır.