Çocuklar neden Kaya Tuzu Yemeli?

Çocuklar neden Kaya Tuzu Yemeli?

17 Aralık 2018 Yazar admin 0

Modern zamanlardaki en büyük endişelerden biri çocuklarımızın diyetlerindeki aşırı tuzdur. Her yer, ev yapımı yiyecekler, restoran yemekleri, paketlenmiş ürünler ve hatta soslar ve baharatlar gibi çeşniler. Hepimiz biliyoruz ki tuz, çocuklarımızda yüksek BP, kardiyak sorunlar ve hormonal dengesizlikler de dahil olmak üzere, çocuklarımız için ciddi sağlık etkilerine yol açabilir.

Bununla birlikte, vücudumuzun sıvı dengesini sürdürmede ve kan basıncını yönetmede işleyişi için tuz gereklidir. Peki, ikisi nasıl evlenir?

Tuz tüketimini azaltmanın yanı sıra, basit bir ek strateji, tuz diyetimizi çeşitlendirmek ve çeşitli kaynaklardan tuz almaktır. Meyveler, sebzeler, deniz tuzu ve kaya tuzları, doğal olarak meydana gelen tuz kaynaklarıdır. Özellikle kaya tuzu, sofra tuzu için mükemmel bir alternatiftir.

Kaya tuzu nasıl sofra tuzundan farklı?
En sağlıklısı olan günlük yemeklere de kaya tuzu eklemek harika bir fikirdir.

Neden soruyorsun?
Kaya tuzu rafine edilmemiş tuzdur ve rafine etme işleminde çoğu elementten sıyrılan sofra tuzundan farklı olarak 84 element içerir. Ayrıca, kaya tuzu içinde bulunan magnezyum ve potasyum, vücudun doğal mineral oranını korumak için sodyum seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Kaya tuzu da iyotlu sofra tuzu ihtiyacını ortadan kaldırarak doğal olarak iyot içerir.

Çocuklar neden Kaya Tuzu Yemeli?
Tükürük suları, sindirim ve metabolizmanın akışını uyararak iştahı artırır .

Bağışıklık kurar : kaya tuzu içinde çok fazla elementin varlığı, bağışıklık sistemimizi ve dolayısıyla solunum, dolaşım ve sinir sistemlerini de geliştirir anlamına gelir. Daha iyi bağırsak fonksiyonu, şişkinlik, hazımsızlık ve asitliği azaltma yoluyla sindirim sistemine yardımcı olur.

Suda şekerle karıştırılan kaya tuzu, vücudun pH seviyelerini korumak için güçlü bir elektrolit içecek olarak hizmet eder.

Özellikle siyah kaya tuzu, demir yatakları bakımından zengindir ve anemi ve bazı kan hastalıklarına karşı etkilidir.

Kaya tuzunun kalsiyum içeriği kemik ve bağ dokusunu güçlendirir .

Kaya tuzu, vücuttaki insülin bezini uyararak şekerdeki istekleri önleyebilir. Yani bu bir taşla iki kuş vurma: hem tuz hem de şeker tüketimini dengeliyor!

Kaya tuzu bir uyku indükleyicisidir. Başka bir şey olmasaydı, bunun için biraz tuz tuzu almasını isterdiniz!

Ek olarak, kaya tuzu aşağıdaki gibi harici olarak kullanılabilir,

Kaya tuzu lambaları hava temizleyebilir ve sinüs problemlerinin sıklığını azaltabilir.

Boğaz kaslarını ve krampları hafifletir. Kaya tuzu ile bir bardak su içmek, kas kramplarını hafifletebilir, ılık suda bir kova dolusu ılık suya batırır, anında rahatlama sağlar ve sıcak kaya tuzu ile boğulursa boğaz ağrısına neden olur.

Kaya tuzu da etkili bir diş beyazlatıcı ve ağız spreyidir .

Tüketen Tuz
Uluslararası olarak, çocuklar için önerilen maksimum tuz alımı (sodyum alımı değil) aşağıdaki gibidir
(Ref: actionsalt.org.uk) ,

0-6 ay: tercihen % 100 emziren yok ise. Günde 1 gm

6 ay – 3 yıl: 1-2 gms

4 – 6 yaş: günde 3 gms

7 yıl sonra: günde 5 gms

Kaya tuzu en nihayetinde… tuz ve aşırı tüketim, sofra tuzu ile aynı şekilde zararlı olabilir.

Çocuklar, yiyecek ve içeceklerde kaya tuzunun tadını çıkaracaklar. Bir pişirme ortamı olarak kullanıldığında, tuzun tadı, tadı etkilemeyecek kadar yumuşak olacaktır.

Atıştırmalık – Tüm lezzetli atıştırmalıklar ideal olarak sofra tuzu yerine kaya tuzu ile yapılmalıdır. Kuruyemiş ve tohumların bir karışımını kaya tuzu ile yapan bir daha asla normal tuza geri dönmeyeceksin.

Nereden Satın Alabilirim?
www.tuzcenneti.com dan satın alınabilir.

Öyleyse… Çocuklarınızın diyetini kaya tuzu ile yapın!