Deniz Tuzunun Sağlığa Faydaları

Deniz Tuzunun Sağlığa Faydaları

16 Aralık 2018 Yazar admin 0

Deniz tuzunun sağlık avantajları iyi cilt bakımı, ağız sağlığının iyileştirilmesi, romatoid artrit, kas krampları, sedef hastalığı ve ayrıca osteoartritten oluşur. Akne ve rinosinüzitden istirahat etmede yardımcı olabilir. Ek olarak, pul pul dökülme, burun yanısıra göz yıkaması ve vücudun gelişmiş elektrolitik dengesi için iyidir. Asit-alkali oranını, sık kalp atışlarını ve rahat uykuyı korumak için önemli bir rol oynayan şifa niteliğindedir.

1. Cilt Bakımı

Ölü Deniz tuzu içerisindeki mineral içeriği, cildin canlandırıcı etkileri nedeniyle uzun zamandır değer kazanmıştır. Ölü Deniz tuzu çözeltisinde yıkanma, cildi nemlendirmenin yanı sıra canlanmış hale getirmek için iyi çalışır. Ölü Deniz tuzu banyoları aynı zamanda cilt bariyeri fonksiyonunu arttırmaya yardımcı olur ve ayrıca cildin yüzeyindeki pürüzleri ve iltihapları giderir. Araştırma, anti-enflamatuar etkinin, Ölü Deniz tuzları içinde yüksek bir magnezyum içeriğinin varlığına bağlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olurken, gözenekler boyunca toksinleri yok ederek vücudun detoksifikasyonunda yardımcı olabilir.

2. Kilo Verme

İster inanın ister inanmayın, deniz tuzu aslında kilo vermenize yardımcı olur. Vücudun sindirim suları yapmasına yardımcı olur ve vücudun daha hızlı yediğiniz yiyecekleri sindirmesine yardımcı olur. Ayrıca sindirim sisteminizde birikimden kaçınmanıza da yardımcı olabilir, bu da kabızlık ve kilo almamanıza yol açabilir.

3. Diş Sağlığı

Deniz tuzu, ağız sağlığını iyileştirmede değerli olan florürden oluşur. Bu mineral, asidik hasara karşı onları koruyan dişlere yakın bir güvenlik bariyeri oluşturur. Diş çürüklerinin yanı sıra kavitelerde de savaşmaya yardımcı olabilir. Ağız yaralarınız varsa, dişeti kanaması, boğaz ağrısı ve ayrıca ülserler, ağız bölgesini deniz tuzu suyuyla yıkamak ve durulamak ağrıyı hafifletebilir ve bu şartlar nedeniyle iyileşmeyi kolaylaştırabilir.

4. Romatoid Artrit

Ölü Deniz tuzlarının, romatoid artritle mücadele eden hastalara terapötik rahatlama sağlamada etkili olduğu gösterilmiştir. Araştırmalar, Ölü Deniz tuzları içeren banyoların anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve normal sodyum klorür banyolarına kıyasla bu tür sağlık koşullarında önemli artışlar gösterdiğini açıkça ortaya koymuştur.

5. Eksfoliasyon

Deniz tuzu, kozmetik endüstrisinde, scrubların yanı sıra antiperspirantlar ve deodorantlar gibi diğer cilt bakım ürünleri ile başka bir kullanım alanı bulur. Deniz tuzları ile birlikte pul pul dökülme, ölü deri parçacıklarını ortadan kaldırmanıza, cilt dokularındaki tonları artırmanıza, periferik kan akışını hızlandırmanıza ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. Sofra tuzunun aksine, deniz tuzunun granüler dokusu temiz ve pürüzsüz bir cilt sunmak için etkilidir. Deniz tuzu ovma terapisi aynı zamanda düşük kan basıncı, epilepsi, zayıf kan dolaşımı ve aynı zamanda sağlıklı kan dolaşımını teşvik ederek genel vücut yorgunluğu ile mücadele eden hastalar için tavsiye edilir.

6. Sedef hastalığı

Deniz tuzu, uygun ilaçla birlikte sedef hastalığının tedavisi için tüm doğal bir tedavi olarak kabul edilir. Deniz tuzu ile birlikte tedavi, kaşıntı ve kireçlenme gibi birçok cilt bozukluğu ile mücadele eden hastalarda önemli artışlar göstermiştir. Psoriasis ve psoriatik artrit ile mücadele edenlere çamur paketleri ve kükürt banyoları ile birlikte bir deniz tuzu tedavisi kullanılarak yapılan balneoterapinin etkinliği ek olarak omurga ağrısında azalma ve omurganın yüksek esnekliği açısından cesaret verici sonuçlar vermiştir.

7. Osteoartrit

Bilimsel çalışmalar, ölü deniz tuzu ile balneoterapi ile tedaviden hemen sonra diz osteoartriti ile mücadele eden hastalarda iyileşme göstermiştir. Ek olarak, birkaç hasta, normal sodyum klorür ile birlikte banyo tedavisi alan hastalardan farklı olarak, birkaç hafta sonra bile gelişmiş sağlık parametrelerini devam ettirebildi.

8. Rinosinüzit

Bilimsel çalışmalar, Dead Sea tuz çözeltisinin rinosinüzitle baş etmede de mükemmel olduğunu doğrulamıştır. Araştırma ayrıca, deniz tuzu ile yapılan spreylerin yanı sıra burun sulamasının da hipertonik salin solüsyonundan yapılanlara göre daha iyi bir sistematik rahatlama gösterdiğini ortaya koymuştur. Ölü Deniz tuzlarının anti-enflamatuar etkileri, nazal steroidler ile karşılaştırıldığında nazal alerjilerin yanı sıra burun iltihapları gibi tedavi edilmesinde doğal ve sağlıklı bir seçenek haline gelir. mukus sekresyonu. Ölü Deniz tuzlarında bulunan mineral içeriği de şişliği ve tıkanıklığı azaltmanıza yardımcı olur.

9. Dehidrasyon savaşır

Dehidratasyon, özellikle gevşek dışkı ve hatta ishal yaşıyorsanız çok yaygın bir durumdur. Neyse ki deniz tuzu sizi susuz kalmanıza yardımcı olabilir. İçme suyunun yanı sıra basit bir deniz tuzu karışımı dehidrasyonla mücadele için gerekli olan su tutma yeteneklerine sahiptir.

10. Elektrolit Dengesi

Deniz tuzu, vücutta sağlıklı bir elektrolit dengesini korumak için iyi çalışır; bu, optimum kan kompozisyonu ve dolaşımını, kas gücünü ve aynı zamanda vücudun genel işleyişini korumak için gereklidir. Mineraller, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi vücudun elektrolitik dengesi ile yardımcı olurlar.

11. Akne

Deniz tuzları, temizliğe yardımcı olacak kükürt ve aynı zamanda cilt hastalıklarının dermatit ve akne izleri gibi tedavi edilmesinden oluşur.

12. ağrıyan ayak

Yorgun ayaklarınızı sıcak deniz tuzu çözeltisine daldırmak, kaslarınızı gevşetmenize ve ağrıyan ayaklarınızdaki ağrıyı ve ağrıyı azaltmanıza yardımcı olur.

13. Huzurlu Uykuyu Teşvik Ediyor

Deniz tuzu banyoları sakinleştirici olduğu kadar sakin bir etkiye sahiptir, bu nedenle derin ve canlandırıcı bir uykuya neden olur. Ayrıca, uykudayken ağızdan dışarı akan aşırı sıvı tükenmesinden kaçınarak, vücudu nemli tutar.

14. Normal Kalp Atışı

Deniz tuzu, düzensiz kalp atışlarını stabilize etmeye yardımcı olan sağlıklı kan basıncı düzeylerinin korunmasına yardımcı olur. Çok sayıda kalp bozukluğunun ortaya çıkmasından kaçınmak için faydalı etkiler göstermiştir.

15. Saç Dökülmesini Önler

Deniz tuzunun daha az bilinen avantajlarından biri kesinlikle sağlıklı saç büyümesinin uyarılmasıdır. Saç derisinin deniz tuzu ile birlikte masajı, artmış kan dolaşımının yanı sıra kıl foliküllerini güçlendirir.

16. Kas krampları

Deniz tuzu kas kuvvetini arttırmaya yardımcı olan kas kramplarının azaltılmasında etkilidir. Magnezyumun yanı sıra potasyum gibi esansiyel mineraller de gençleştirici niteliklerin yanı sıra iyileşmeyi de beraberinde getirmektedir, bu nedenle deniz tuzlarını ağrıları ve ağrıları önlemek için tüm doğal ilaçlar haline getirmektedir. Deniz tuzu banyosu içindeki çözünen içerik tarafından geliştirilen ozmoz etkisi, vücuttaki toksinlerin birikmesini önlemeye yardımcı olur. Bu, kas yorgunluğu ve gerginliğin neden olduğu her türlü sertlik ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

17. Göz Yıkama

Bir deniz tuzu çözeltisi, yorgun gözlerin etrafındaki şişlikleri azaltmak için iyi çalışır. Bir deniz tuzu kompresi, sakinleştirici, stres azaltıcı bir etki yaratırken, gözlerin altındaki sarkan torbaların yanı sıra koyu halkaların azaltılmasına yardımcı olur.

18. Asitliği azaltır

Deniz tuzları, vücuttaki hücrelerin alkalileştirilmesi için, aşırı asitlerin idrar yoluyla atılmasını kolaylaştırarak işe yarar. Bu, vücudun mükemmel asit-alkali oranını korumaya yardımcı olabilir. Kanın pH değeri asidik tarafa doğru hareket ederse, vücudun tamamen doğal, sağlıklı dengesini bozabilir ve tıpkı Alzheimer hastalığı gibi uzun süreli sağlık koşullarına neden olabilir.

19. Depresyon

Deniz tuzu, depresyonla baş etmek için kullanılan diğer ilaçlarla birlikte lityum için mükemmel bir alternatiftir. Sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı olan diğer temel minerallerle birlikte sadece lityum izlerini içermez. Ayrıca serotonin ve melatonin seviyelerini korumanıza yardımcı olur, aynı zamanda vücudun rahat ve dinlenmiş halde kalmasına yardımcı olur.

20. Solunum Sistemi için iyi

Sağlıklı solunum sistemi için diyette deniz tuzu kesinlikle kullanabilirsiniz. Tüm astım semptomlarına ek olarak inflamasyonu azaltır. Mukusun incelmesine yardımcı olur ve bu nedenle tekrar nefes almanızı sağlar.

21. Şifa ve Arındırıcı Nitelikler

Vücudu kapsayan elektromanyetik güç alanı, negatif enerjileri ve ayrıca çevre kirliliğini çekme eğilimindedir. Bu tür enerjiler, bazı insanların sağlığını ve sağlığını etkileyebilir. Deniz tuzları ile zenginleştirilmiş banyoların arındırıcı niteliklere sahip olduğu düşünülmüştür. Bu insanlar kendi içinde bu enerjileri emer ve bu malzemelerin vücutlarını azaltır.

22. Saldırıları Denetler

Geceleri su basması gerçekten de tuz eksikliğinin yanı sıra tuzun bir sembolüdür. Vücut 2 bileşen içermediğinde, tükürük bezleri çiğneme, yutma ve yiyeceklerin sindirimi için daha fazla tükürük oluşturur.

23. Diyabet Tedavisi

Deniz tuzu, kandaki şeker seviyelerini azaltmak için iyi çalışır ve bu nedenle diyabetle ilgili sorunlarınızın sadece tedavi edilmediğinden emin olmamanızı sağlar, ayrıca savunmasız olduğunuz durumlarda da metabolik bozukluğu önlersiniz.

24. Osteoporoz

Vücudun içinde bulunan tuz miktarının yaklaşık 1 / 4’ü kemiklerde tutulmakta, bu da onları güçlü tutmaya yardımcı olacaktır. Vücut, tuz ve su içermediğinde, kemikleri kemiklerden çekmeye başlar ve sonuçta osteoporoz ile sonuçlanabilir. Bu nedenle bol miktarda su tüketerek ve orta derecede tuz tüketerek osteoporozdan sakınabilirsiniz.

25. Beyin için iyi

Deniz tuzu elektrolit seviyelerinin korunmasına yardımcı olarak önemlidir, böylece beyin vücudun geri kalanıyla daha iyi iletişim kurabilir. Ek olarak, beynin etrafını saran zararlı asitleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle deniz tuzu, Alzheimer hastalığı gibi zihinsel hastalıkların yanı sıra hafıza kaybını önlemeye yardımcı olacaktır.

26. Anti Spazmodik Özellikler

Deniz tuzunda doğru miktarda potasyum bulunur ve bu da anti spazmodik gıdalara mükemmel bir örnek teşkil eder. Bu, kas liflerinin işlevini artırmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, mineral emilimini kolay ve verimli hale getirmeye yardımcı olur. Bu, kasların her türlü ağrının yanı sıra sağlıklı ve spazm içermeyen krampları da önler.

27. Kanı Arındırır

Doğal bir kan temizleyici olarak deniz tuzu, vücut için çok büyük faydalara sahiptir. Vitamin C, serbest radikallerin ortadan kaldırılması için iyi çalışır, oysa magnezyum içeriği, antioksidanların doğru kullanımı için iyi çalışır. Vücuttaki hücreleri detoksifiye eder ve böylece kandaki her türlü toksik maddeye ek olarak tozu tozdan arındırır.

28. Uzun Ömürlü

Araştırmalar, doğal tuzun düşük tüketiminin daha kısa yaşam beklentisiyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Japonlar, daha fazla doğal tuz tüketdikleri için dünyadaki en yüksek yaşam beklentilerine sahiptir. Aynı zamanda neredeyse tüm diğer gelişmiş ülkelere kıyasla daha az kalp hastalığı olasılığı vardır.

29. Stres Giderir

Doğal tuz tüketimi, vücutta kortizol stres hormonu seviyesini azaltır. Bu hormon kortizol stresden sorumludur. Bu doğal deniz tuzunun en iyi sağlık yararlarından biridir.

30. Sindirime Yardımcı Olur

Tuz, vücut için yeterli sindirim sıvısı yapmak için önemlidir, böylece yediğiniz besinleri etkili bir şekilde sindirebilir. Sonuç olarak, yiyeceklerden daha fazla beslenmeyi emmeye yardımcı olur. Ek olarak, bağırsak içindeki dost bakterilerin gelişimini besler, ki bu da size kandida, parazitlerin yanı sıra diğer viral veya fungal enfeksiyonlarla mücadele etmenize yardımcı olur.

Ayrıca, bağırsak duvarı boyunca bir birikimden kaçınmaya yardımcı olur, sonuçta diğer sindirim sorunları ile birlikte kabızlık ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, istenmeyen kilo alımından kaçınabilirsiniz ve ayrıca diyetinize deniz tuzu ekleyerek daha fazla kilo verebilirsiniz.

31. Astım

Deniz tuzu, solunum sisteminizdeki iltihaplanmayı azaltmak, balgam yaratmayı yavaşlatmak ve nefes almanızı kolaylaştırmak için mükemmeldir. Bir bardak su içtikten sonra dilinizde bir miktar deniz tuzu serpmek için pek çok kişiye uygun olarak bir inhalasyon cihazı kullanmak kadar etkilidir.

32. Kolaylık Kas Gerginliği

Düşük magnezyumun bir göstergesi, kas titremesinin yanı sıra seğirmedir. Bromitler, vücudun doğal olarak onarılmasına yardımcı olarak kas ağrılarını ve ağrıyı azaltır. Ölü Deniz’den gelen su, herhangi bir başka su kütlesine kıyasla bromürün en büyük gücüne sahip. Bromite ek olarak, potasyum ek olarak kas kasılmalarında önemli bir rol oynar. Potasyumdaki bir dengesizlik, sık sık su tutulmasına yol açabilir, aynı zamanda ılımlıdan kaslı kramplara kadar sıkça karşılaşırsınız, ya da kulüpte zorlu bir çalışmadan sonra veya yaz sıcağında uzun bir gün geçirir.

33. Antihistamin

Deniz tuzu gerçekten alerjiler ve / veya astım sorunları olan kişilerde balgam üretimini azaltabilecek doğal bir antihistandır. Solunumun daha az karmaşık hale gelmesine yardımcı olacak olan akciğerlerin yanı sıra burun tıkanıklıklarının giderilmesine yardımcı olacaktır.

Deniz Tuzunun Saklanması

Tuzun çürütülemez olmasına rağmen, onu olduğu gibi saklamanız gerekir. Hava geçirmeyen bir kap, ideal depolama için cam.