Doğal Kaya Tuzu Lambası Nasıl Çalışır?

10 Kasım 2019 Yazar admin 0

Tuz higroskopiktir, bu da tuzun çevredeki ortamdan su molekülleri çekmesi anlamına gelen bilimsel bir kelimedir.

Evinizdeki her odada su molekülleri dolaşıyor. Bununla birlikte, su molekülleri, etrafınızdaki her şeyi gizleyen tek görünmez madde değildir. Bu su moleküllerinin yanında toz, polen, küf ve diğer alerjenler bulunur. Bakteri ve virüsler bile bu su moleküllerine binebilir.

Kaya tuzu lambaları, kaya tuzu kristalindeki gibi, odanızda bulunan su moleküllerini çekerek çalışır. Bunu yaparken, bu moleküllere bağlı kirleticileri de çeker. Tuzlu lamba, bu parçacıkları yakalayıp tutup, nefes alıp vermemeniz için etrafta dolanıp bırakmayacak şekilde odanızı detoksize etmeye yardımcı olur. Ardından, ampul lambayı ısıttığında, su buharı havaya geri verilir; kaya tuzu lambası kirletici maddeleri yok eder.

Çankırı doğal tuz lambalarının higroskopik faydaların yanı sıra, negatif iyonları çevreleyen ortama bıraktığı da söylenir. Merak edenler için, negatif iyonlar sadece ekstra elektronlu oksijen atomlarıdır.

Bu negatif iyonlar doğada su, hava ve güneş ışığının etkisiyle meydana gelir. Hiç dağınık bir yürüyüşe ya da sadece şelalenin hissetmek için bir şelalenin yanına gittin mi? Doğanın iyileşme kabiliyeti vardır ve Kaya tuzu tuz lambalarının savunucuları, bu doğal kristal tuz kayalarının dışarıdan aldığınız duyguyu bir ölçüde taklit edebildiğini iddia ederler.