Kaya tuzu nedir?

Kaya tuzu nedir?

15 Aralık 2018 Yazar admin 0

Daha yaygın olarak bilinen kaya tuzu, sodyum klorürden oluşan bir mineraldir. Kimyasal formülü NaCl’dir ve bu aynı zamanda ortak tuz ve sofra tuzu gibi diğer tuz çeşitlerini de içerir. İzometrik kristaller olarak oluşur ve tipik olarak renksiz veya beyazdır, fakat içinde bulunan kirliliklerin miktarına ve türüne bağlı olarak başka renkler de olabilir.

Tuz, sedimanter evaporit minerallerinin yataklarında oluşur. Bu büyük göller ve denizlerin kurumasından kaynaklanır. Bu tuz yatakları yüzlerce metre derinlikte olabilir. Halit kristalleri hızla buharlaşan bazı göllerde çok hızlı oluşurlar. İngiltere, 200 milyon yıldan fazla bir süre önce iç denizlerle kaplıydı ve bu da bugün mayınlı tuz katmanlarının oluşmasına yardımcı oldu. Bölgedeki çok sıcak havalar suları çok yavaş bir şekilde buharlaştırdığında, toprak altında büyük tuz çökelleri bıraktılar. Birleşik Krallık’ta su buharlaştıkça ve tuz kristalleri oluşmaya başladıkça, doğu çöllerinden gelen kumdan kahverengimsi renklerini aldılar. Ancak diğer jeolojik etkiler, kaya tuzu renginin bazen berrak, pembe ve koyu kahverengiden olabileceği anlamına gelir. İngiltere’de yolların ezilmesi için kullanılan kaya tuzunun çoğu, Cleveland, Antrim ve Winsford’daki antik yeraltı tuz yataklarının madenlerinden geliyor. Winsford Cheshire’de ve çevre kasabalardan dördü – Middlewich, Nantwich, Northwich ve Leftwich tarihsel olarak tuz üretimi ile ilgilidir. Adlarında ” wich ” (veya bazen “wych”) genellikle tuzlu su kaynakları veya kuyuları ile ilişkilidir.

Tuz Derneği tuz üreticileri için meslek örgütü olan, İngiltere’nin tuz madenleri tünellerin 225km (140 mil) hakkında sahip olduğunu tahmin ediyoruz. Eğer stokların herhangi bir zamanda tükeneceğini düşünürseniz, kanıtlanmış İngiltere tuz rezervlerinin geniş ve mevcut ekstraksiyon oranlarında tahmini 500 yıllık kapasiteye sahip olduğunu öğrenmeniz şaşırtıcı olacaktır.

Kaya tuzu ve sıradan sofra tuzu arasındaki temel fark , boyut ve renktir. Kaya tuzu, sofra tuzu içinde görülen küçük kristallerin aksine çok büyük, tıknaz kristallerde oluşur. Masa tuzu gibi, kaya tuzu da kimyasal olarak nasıl davrandığına etki edebilecek bir eser mineraller çeşidine sahiptir. Büyük kristal kaya kayası boyutu, genellikle yemek pişirmek için çok uzun sürdüğü için kullanılmadığı anlamına gelir. En yaygın iki tuz türü arasında başka farklılıklar vardır. Kaya tuzunun depozitleri genellikle binlerce veya milyonlarca yıl önce buharlaşan iç denizlerin kalıntılarıdır. Buna karşılık, sofra tuzu neredeyse sadece deniz suyundan gelen tuzu gideren buharlaşma havuzlarından gelir.