Kaya Tuzu Nedir?

Kaya Tuzu Nedir?

25 Mart 2017 Yazar admin 0

Ülkemizde uzun yıllar süresince iyotlu sofra tuzu kullanıldıktan sonra yeni yeni isminden söz edilmeye başlanan kaya tuzu, içerisinde tabiatta serbest halde bulunan 84 mineralin “tamamını” içeren ve bu yüzden lezzetten de öte insan sıhhati için gereksinim niteliğinde olan bir tuz türüdür. Rastgele bir katkı maddesi içermeyen ve işlenmesine gerek olmadan kullanılan kaya tuzu, tamamiyle tabii yapıya sahip olduğu için dünyanın bir hayli yerinde araştırma yapan bilimadamları tarafından da önerilmektedir. Demir, Magnezyum, Kalsiyum ve Potasyum gibi insan vücudunun temel yapı taşlarını oluşturan mineraller açısından da son derece zengin olan kaya tuzunun gerçek manada bir sıhhat arkadaşı olduğu söylenebilir.

İnsan sıhhati için bu kadar faydası olan ve yapay işlemlerden geçirilmesine gerek olmayan kaya tuzunun yeniden de piyasa genelinde satışa sunulan bir takım işlenmiş türleri de bulunmaktadır. Bu evrede işlenmiş başka bir deyişle arıtılmış kaya tuzunun ağırlıklı olarak Sodyum Klorür(NaCl) içerdiği unutulmamalı ve doğal olarak kullanılan kaya tuzu ile karıştırılmamalıdır. Mineral muhtevanında yoğun olarak Sodyum Klorür bulunan rafine kaya tuzlarının çeşitli işlemlerden geçirilmesi, doğal yapısını ve dolayısı ile insan sağlığına olan faydanını büyük oranda azaltmaktadır.

Doğal kaya tuzu, kaya tuzu kaynağı olarak adlandırılan bölgelerden ele geçirilir ve toprak içerisinde sertleşmiş halde bulunan bu mineraller sadece temizlenir. Toprak parçalarının çeşitli temizleme işlemleriyle kaya tuzundan ayrılması haricinde (ki bu işlem bir nevi yıkama olarak da nitelendirilebilir) doğal kaya tuzu başka rastgele bir işlemden geçirilmez ve tamamen doğal olarak sofralara erişir. Sıhhatli her insanın vücudunda belirli bir oranda tuz bulunmakta ve bu tuz da tıpkı natürel kaya tuzu gibi 84 mineralden oluşmaktadır. Bu yüzden insan vücudunun natürel kaya tuzu içerdiği ve bu tuzun kaybedilmemesi için yeniden natürel kaya tuzu tüketilmesi gerektiği söylenebilir.

Çok sıcak abuhavalarda yaşamayan ve gün içerisinde aşırı güç sarf etmeyen insanların günlük tuz ihtiyacı, takriben olarak 7-8 gramdır. Bu tuzun natürel kaya tuzu olarak alınması hem sıhhatli vücut yapısının savunması hem de bazı zarar veren tesirlerin önlenmesi açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır. Birçok hazır gıdanın endüstriyel imalat bantlarında işlenmesi sırasında doğal kaya tuzu kullanılması gerektiğinden, tüketici olarak her insanın satın aldığı ürünlerde doğal kaya tuzu kullanılmasını istemesi gerekir. Kan dolaşımından cilt sağlığına, iç uzuvların işlevlerinden ruh ve sinir sağlığına kadar birçok alanda kullanılan minerallerin tamamını barındıran natürel kaya tuzu, her insanın “her gün” belirli oranda alması şart olan temel yapı taşlarındandır.