Kaya Tuzu Tarihi

Kaya Tuzu Tarihi

14 Aralık 2018 Yazar admin 0

Bugünlerde, kaya tuzu muhtemelen geçmişte bazı şeylerin buna benzemesine rağmen, pazarda bulabildiğimiz en uygun fiyatlı ürünlerdir. Geçmişte tuz, son derece değer verilen bir değerdi, hatta bir döviz kuru olarak kullanıldı ve ortak insanların yaşamında sayısız amaç vardı.

Kaya tuzu, saf kültürün bir temsili gibi, çeşitli kültürlerdeki dini ritüellerde büyük bir rol oynamıştır.

Kaya tuzu özelliklerinin örneklendirilmesi için bir başka kolay referans, eski Mısır’da mumyalama olabilir; bu, bugüne kadar Kahire’nin müzesinde hala takdir edilebilen vücutların korunması için büyük miktarda tuza ihtiyaç duyuyordu.

Yaygın olarak, tuz zaten 2.700’den önce kullanılmaya başlandı. Kaya tuzu üzerine ilk el yazması Çin’de yer aldı ve ayrıca 4,710 yaşındaydı. Bu, 40’tan fazla çeşit tuzu ele alan bir yazı. Çin Seddi bile inşaat boyunca kaya tuzu satışlarından yararlandı.

Yunanistan, bir para gibi tuz kullanarak birkaç ticaret borsaları yapan bir avuç milletten biriydi. Onların ticareti köleler için tuz değişimi içerisindeydi. Bu özel etkileşimden kaynaklanan “bir tutam tuza değmez” deyişi.

Roma’da kesinlikle askere ödenen maaşın bir parçası olarak kullanılmıştır. Kaya tuzu gerçekten pahalıya mal olacak ve aynı zamanda zengin ve fakir insanlar arasında bir ayrım yapmak için de kullanıldı. Orta çağlarda ve Rönesans döneminde, tuz, toplumdaki en zengin bireylere yakın masaya yerleştirildi. Sadece varlıklı herkes bu iyiliği tüketecek kadar saygın kabul edildi.

Fransa’da, monarşiler, tuz üretimi üzerine bir tekel uyguladılar ve yetersiz tuz, Fransız devrimi için pek çok nedenden biriydi. Birkaç yıl sonra, eski kültürlerin bir para birimi olarak kabul edilen tarihin, bir zamanlar Avrupa monarşilerinin sonu, kaya tuzu, şu anda yemek yerken herkes için erişilebilir durumda.