Kaya Tuzunun Faydaları Cilt, Saç Ve Sağlık İçin Kaya Tuzu

25 Temmuz 2019 Yazar admin 0

Kaya Tuzunun Faydaları

Kaya tuzunun besin değeri o kadar yüksektir ki, insan vücudunun farklı bölümleri üzerinde farklı etkileri vardır. Size kolaylık sağlamak için kaya tuzunun faydalarını sağlık, cilt ve saç kategorilerine ayırdık!

Kaya Tuzu: Cilt Faydaları
Sağlığa saygılı olmasının yanı sıra, temizleyici ve detoksifiye edici özellikleri sayesinde, cildiniz için birçok şekilde birçok tuz tuzu kullanımı da vardır. Cilt için bazı faydaları aşağıdaki gibidir.

Kaya Tuzu: Saç Avantajları
Pek olası görünmese de, kaya tuzu aslında saçlarınız için pek çok açıdan faydalı olabilir. Temizleyici ve peeling özelliklerinden dolayı, genellikle şampuan ve saç bakımlarında bir bileşen olarak kullanılır. Saç için bazı faydaları aşağıda verilmiştir:

Kaya Tuzu: Sağlık Faydaları
Daha önce belirtildiği gibi, kaya tuzu, çevresel kirleticilerden ve kimyasal bileşenlerden yoksun en saf tuz şeklidir. Kalsiyum, demir, çinko, potasyum, magnezyum, bakır vb. Dahil olmak üzere vücudun ihtiyaç duyduğu 92 eser elementten 84 tanesini içerir. Böylece, ilaç depolarında ve eczanelerde, toz, hap ilacı ve hatta sağlık içeceklerinde sıvı özüt olarak mevcuttur. Bazı sağlık yararları aşağıdaki gibidir.

Sağlığa yararları

1. Sindirime yardımcı olur ve müshil ve sindirim bozuklukları için reçete edilir. İştahı artırır, gazı giderir ve mide ekşimesini rahatlatır.

2. Minerallerin hücresel emilimini kolaylaştırır. Vücudun elektrolitlerinin yenilenmesinde ve pH dengesinin korunmasında önemli bir rol oynar. Kan dolaşımını ve mineral dengesini uyararak toksik mineralleri ve rafine tuz birikimlerini giderir.

3. Yüksek ve düşük kan basınçları dengesini koruyarak kan basıncını stabilize eder.

4. İstenmeyi önleyen ve yağ hücrelerini ortadan kaldıran mineralleri dengeleyerek kilo kaybına yardımcı olur.

5. Kaya tuzu, romatizmal ağrı ve uçuklar, iltihap ve böcek ısırıklarından kaynaklanan tahriş gibi birçok rahatsızlık ve rahatsızlığı tedavi etmek için bir ev ilaç olarak kullanılır.

6. Limon suyu ile birlikte kaya tuzu tüketimi mide kurtlarını ortadan kaldırmaya ve kusmayı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca influenzaya karşı rahatlama sağlar.

7. Solunum problemleri ve sinüslerden muzdarip insanlar için faydalıdır. Kaya tuzu ile boğulmak boğaz ağrısını, boğaz şişmesini, kuru öksürüğü ve bademciği hafifletir. Astım, bronşit veya diğer burun ve kulak rahatsızlıkları olan hastalar için yüz buharlarında kullanılan tuzlu su hazırlamak için su tuzu suda çözülür.

8. Bir bardak su ile bir kaya tuzu ile yapılan tuzlu suya maruz kalmak, artrit, romatizma, böbrek ve mesane taşları durumunda rahatlama sağlayabilir. Bu tuzlu sudan elde edilen kükürt, gut ya da artrit nedeniyle yaraları, akneleri ya da ağrıları tedavi etmek için kullanılabilir.

9. Kaya tuzu diş beyazlatıcı veya ağız spreyi olarak kullanılabilir. Kaya tuzu ile boğulması boğaz ağrısına karşı rahatlama sağlar.

10. Banyo veya vücut tuzu olarak kullanılabilir. Rahatlatıcı bir banyoya sahip olmak için banyo suyunuzda bir kaşık kaşık tuzunu karıştırabilirsiniz. Kaya tuzu suyunda yıkanmak su tutma ile mücadele eder, boğaz kaslarını yatıştırır, uykuyu düzenler, vücudunuzu detoksifiye eder ve tansiyonunuzu düşürür. Stres ve vücut ağrılarını da azaltır.

11. Kaya tuzunun en şaşırtıcı faydalarından biri, kas kramplarının üstesinden gelmesidir. Kas krampları yaşayanlar bir kaşık kaya tuzu suyunu karıştırarak birkaç dakika içinde rahatlamak için yudumlayabilirler.

12. Tüm gerekli eser elementleri sağlayarak bağışıklık sistemini büyük ölçüde geliştirir. Aynı zamanda solunum, dolaşım ve sinir sistemlerini de önemli ölçüde geliştirir.

13. Tükürük ve sindirim sularının akışını korumaya yardımcı olur. Serinletici bir içecek yapmak için lassi’ye birkaç parçalanmış nane yapraklarıyla bir tutam kaya tuzu ekleyebilirsin.

14. Kaya tuzu, kırmızı olana kadar bakır bir kapta depolanabilir.

15. Kemikleri ve bağ dokusunu güçlendirir.

16. Ölü cilt hücrelerinin birikmesi, cildinizin sert, mat ve yaşlı görünmesine neden olmaktan sorumludur. Kaya tuzu, ölü cilt hücrelerini temizler ve cildinizin doğal tabakasını korur, böylece genç ve ışıltılı bir cilde neden olur .

17. Ayrıca cildinizi gençleştirmek için cilt dokusunu güçlendirir, böylece genç ve sağlam görünmesini sağlar. Cildinize tuz serpme ile masaj yaparak cildinizi arındırır ve temizler, temiz ve tazelenir ve cildinizin donuk görünmesine neden olan ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır.

18. Mineraller açısından zengin olan kaya tuzu, evde yapılan spa standart ürünlerinin mükemmel bir alternatifi olarak vücut peelingi olarak kullanılabilir.

19. Mükemmel temizleme özelliklerine sahiptir. Tuz taneleri, cilt gözeneklerinizi herhangi bir sabun veya temizleyiciden daha iyi temizleyebilir ve cildinizin kolayca nefes almasını sağlar. Bir yemek kaşığı kaya tuzu temizleyicinizle veya yüz yıkamayla karıştırabilir ve yüzünüze parlayan bir cilt için ovabilirsiniz.

20. Vücudunuzu kaya tuzu suyuna batırmak, vücudunuzdaki emilimini kolaylaştırmak için tuzlardaki mineralleri ve besin maddelerini hücrelerinize iyonlar şeklinde iletmenizi sağlar. Bu, dolaşımını artırarak cildinizin görünümünde bir iyileşmeye neden olur.

21. Cildin üzerinde kuruma etkisi olmadığından ayak ıslatma, ayak peelingi veya el ovma olarak kullanılabilir.

22. Kaya tuzu tırnaklarınızın altındaki sarılıkları gidermek için etkilidir, bu sayede güzel bir şekilde parlatılır.

23. Sabahları ve akşamları günlük olarak alındığında limon ve zencefil suları ile karıştırılmış kaya tuzu, cilt genişlemesinin iyileştirilmesinde yardımcı olabilir.

24. Mükemmel temizleme özellikleri nedeniyle, kaya tuzu, doğal sağlıklı yağını çıkarmadan ölü deri hücrelerini ve kirleri temizlemenize yardımcı olur. Tek yapmanız gereken şampuanın içinde tuz karıştırmak. Saçınızı bu karışımla yıkayın ve kalıntıları çıkarmak için soğuk su ile durulayın. Her zamanki köpüğü yapmadığınızdan emin olun.

25. Saç kremi ve kaya tuzu eşit parçalarını karıştırıp saçınıza uygulayabilirsiniz. 20-30 dakika sonra yıkayın. Bu saçınıza hacim katacak.