Muhteşem Cilt, Saç ve Diş için Tuz Kullanmanın 9 Yolu

15 Ağustos 2019 Yazar admin 0

Bu gizli içerik, daha pürüzsüz bir cilt, daha parlak dişler ve daha sağlıklı görünen tırnaklar elde etmenize yardımcı olabilir.

Vücudumuz deniz suyu olarak aynı konsantrasyonda mineral ve besin içerir, bu yüzden deniz tuzu vücut ve cildi dengelemek, korumak ve geri kazanmak için doğal bir müttefiktir.

Deniz tuzu ile sıradan tuz arasındaki en önemli farklardan biri mineral içeriğidir: Deniz tuzu, cildimizin sağlığı, işlevi ve hücresel iletişiminde önemli bir rol oynayan magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum içeren minerallerle yüklüdür. Cildinizin mineral dengesi kirletmezse, özellikle daha soğuk, kurutucu havanın girdiği gibi, kuruluk, donukluk, tahriş ve lekelenme gibi belirtiler ortaya çıkar. Mutfaktan deniz tuzu güzellik rutininize getirilir ve nemlendirmeye yardımcı olur. Cildimizin koruyucu bariyerini güçlendirir ve yaşla yavaşlayan hücre-hücre iletişim sinyallerini başlatır.

1. Dengeleme Maskesi
Hem tuz hem de bal, cildi yatıştırmak ve sakinleşmek ve tahriş etmek için anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda yağ üretimini dengelemeye ve en çok ihtiyaç duyulan cilt katmanlarında hidrasyonu korumasına yardımcı olurlar.

Deneyin: İki çay kaşığı deniz tuzu (tercihen ince öğütülmüş) dört çay kaşığı ham balla karıştırın ve sürülebilir bir macun elde edin. Göz bölgesinden kaçınarak, temiz, kuru cilde eşit olarak uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletin. Durulamadan önce, bir bezi çok sıcak suda ıslatın ve hafifçe sıkın. Sıcak bezini yüzünüze 30 saniye yatırınız. Cildinizi ılık su ile iyice durulayınca dairesel hareketlerle nazikçe pul pul dökmek için parmaklarınızı kullanın. Her zamanki cilt bakımı rutininizi takip edin.

2. Yağ Sapping Facial Toner
Tuz, gözenekleri derinlemesine temizlemeye, yağ üretimini dengelemeye ve çatlakları ve akneleri başlatan bakterileri engellemeye yardımcı olur.

Deneyin: Tuz çözülene kadar bir çay kaşığı deniz tuzu, küçük sprey şişesinde dört ons sıcak su ile karıştırın. Gözlerden kaçının, temiz ve kuru bir cilt üzerinde buğulayın. Günlük veya günde iki kez kullanın.

3. Yumuşatıcı Vücut Ovma
Tuzu, ölü deriyi saran yumuşak bir doğal puldur. Ayrıca cildi yumuşatmak ve hidratasyonu sağlamak için minerallere sahiptir.

Deneyin: Kalın bir macun içine çeyrek bardak tuzu ve yarım fincan zeytinyağı veya yumuşatılmış hindistan cevizi yağı karıştırın. İstenirse, en sevdiğiniz esansiyel yağdan 10 damla ekleyin . Duşta bir bez, lif kabağı veya elinizin avuçlarıyla uygulayın, cildinizi dairesel hareketlerle hafifçe ovun.

4. Gençleştirici Ovma
Tuzu, cildi geri kazandıran bir cilt yumuşatıcı eksfolendir. Aloe vera, cildi nemlendirir, iyileştirir ve yardımcı olur, lavanta dolaşımını arttıran doğal bir antiseptiktir.

Deneyin: Yarım fincan tuzu, çeyrek fincan saf aloe vera suyu veya jeli, çeyrek fincan yağını (seçiminiz!), Bir çorba kaşığı kurutulmuş lavanta çiçekleri ve 10 damla esansiyel yağı bir arada karıştırın. Elde edilen karışım kalın bir macun oluşturmalıdır; Çok kuru ise, birkaç damla daha yağ ekleyin. Duşta bir bez, lif kabağı veya elinizin avuçlarıyla uygulayın, cildinizi dairesel hareketlerle hafifçe ovun.

5. Rahatlatıcı Tuz Banyosu
Tuz, kiri ve toksinleri emer ve cildinizin gözeneklerini derinden temizler. Salt mineral içeriği ciltte koruyucu bariyeri geri kazanmaya yardımcı olur ve nemlendirmeye yardımcı olur. Bir tuz banyosunun nemi koruduğuna dair bir kanıt olan, tuzlu suda iyi bir uzun süre bekletildikten sonra cildinizin kırılmayacağına ya da erik olmayacağını fark edebilirsiniz. Deniz tuzu içindeki magnezyum, vücuttaki su tutulmasını (yani şişmeyi) de azaltabilir.

Deneyin: Ilık suyla dolu bir küvete üçte bir fincan tuz ekleyin ve tuzu çözmek için 15 ila 30 dakika bekletin.

6. Kepek Önleyici Saç Derisi Tedavisi
Tuz sağlıklı bir kafa derisi için dolaşımı uyarırken mevcut pulları gevşetmeye ve çıkarmaya yardımcı olur. Bileşen ayrıca mantar büyümesini önlemek ve kepek kökünü engellemek için fazla yağı ve nemi emer.

Deneyin: Saçınızı birkaç kez ayırın ve saç derisine bir veya iki çay kaşığı tuz serpin. Islak parmakları kullanarak, saç derisine nazikçe ve iyice 10 ila 15 dakika masaj yapın (eğer bunu sizin için yapacak birini işe alırsanız çok rahatlatıcı olur!). Saçlarınızı en sevdiğiniz ürünlerle yıkayın ve bakım yapın. Sonuçlar hemen olacaktır.

7. Diş Beyazlatıcı
Tuz ve kabartma tozu, lekeleri çıkarmaya ve dişleri aydınlatmaya yardımcı olacak hafif aşındırıcılardır. Tuz ayrıca, dişleriniz ve diş etleriniz için bir bonus olan doğal bir florür kaynağı içerir.

Deneyin: Bir çay kaşığı tuz ve iki çay kaşığı kabartma tozu karıştırın. Karışıma nemli bir diş fırçasını daldırın ve dişleri normal şekilde fırçalayın. Tadı çok yoğunsa, karışıma daldırmadan önce fırçanın üzerine bir diş macunu sürün.

8. Doğal Ağız Yıkama
Tuzu, kötü nefes ve diş eti iltihabına neden olabilen bakterileri öldürmek için bir dezenfektan görevi görür.

Deneyin: Bir yarım çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat tozu ve tuz çözünene kadar çeyrek bardak su karıştırın. Ağzınızdaki ve dişler arasındaki çözümü çevirin. Tükürün, durulayın.

9. Tırnak Parlatıcı Tedavisi
Tuz, tırnak ve cildi yumuşatır ve tırnakları güçlendirir. Karbonat tozu ve limon daha parlak, sağlıklı görünen tırnaklar için sararmayı ve lekeleri azaltır.

Deneyin: Bir çay kaşığı tuzu, bir çay kaşığı karbonat tozu, bir çay kaşığı limon suyu ve küçük bir kasede yarım fincan ılık su karıştırın. Çözelti içindeki solüsyonu 10 dakika bekletin, ardından yumuşak bir fırça ile ovun. Elleri durulayın ve nemlendirin.