Negatif İyonların Pozitif Etkisi

25 Eylül 2019 Yazar admin 0

Tuzla yapılan terapilerin aslında temelinde yatan en önemli özellik negatif iyon etkisidir. Doğal tuzlar çok zengin negatif iyon kaynağıdır. Tuz terapilerinin faydalarını anlayabilmek için önce negatif ve pozitif iyon kavramlarını anlamak gerekir. Negatif iyonlar kokusuz, tatsız ve görünmez moleküllerdir ve biz bunları belirli ortamlarda bol miktarda soluruz. İyonlar, havada bulunan pozitif ya da negatif yüklü parçacıklardır. Belirli koşullar altında bu iyonların artan miktarları doğal olarak üretilir. Örneğin, okyanus dalgalarının bir sahildeki hareketi büyük miktarda negatif yüklü iyon yaratır. Bunun tersine, elektriksel faaliyetlerin (elektrikli cihazların çalıştırılması gibi) çevreye pozitif yüklü iyonlar verdiği bilinmektedir.

Bütün dünyadaki araştırmalar, negatif iyonlu havayı zenginleştirmenin kendimizi daha iyi hissetmemize yardım edeceğini, daha kolay teneffüs edeceğimizi ve hatta ağrı kesici etkisi olacağını göstermiştir. Bu nedenle doğada (denizde, dağda, ormanda, vs.) kendimizi daha ferah, zinde ve sağlıklı hissederiz. Trafiğin yoğun olduğu, egzoz, hava kirliliği, sigara dumanı ve elektronik cihazların sık kullanıldığı ortamlarda pozitif iyonlu hava soluruz. Havada pozitif iyonların artması, kendimizi yorgun hissetmemize, baş dönmesine, solunum zorluğu gibi etkilere sebep olmaktadır.

Negatif İyonlar:

• Astım ve diğer solunum hastalıklarında etkilidir.
• Bakterileri, virüsleri ve diğer mikropları azaltır
• Doğal bir anti-depressanttır.
• Yorgunlukla savaşmaya yardım eder.
• Fiziksel performansı arttırır.

Hipertonik tuz inhalasyonu akciğer fonksiyonlarının artmasına ve mukus atılımının hızlanmasına yardım eder. Bu tedavi akciğer hastalıklarını ve mukus atılımının azalmasından dolayı akciğer küçülmesini önleyebilir (The New England Journal of Medicine, 2006; 354:241-50).

% 3 hipertonik nebülize tuz kullanımı orta şiddetli viral bronşiyolit nedeniyle hastaneye yatırılan bebekler için güvenli, ucuz ve etkili bir tedavi yöntemidir (The Journal of Pediatrics, 2007 Sep;151(3):266-70).

Nazal lavaj, çeşitli sinüs ve nazal semptomların azaltan basit ve ucuz bir tedavidir. Ayrıca antibiyotik direncini en aza indirerek medikal kaynakların kullanımını azaltır (Canadian Family Physician Journal, 2003; 49:168-173).