Sofra Tuzu Nedir ve Sofra Tuzunun Faydaları Nelerdir?

16 Temmuz 2019 Yazar admin 0

Tarih öncesi zamanlardan beri yaygın olarak kullanılan tuz, önceleri ek ve balık gibi ürünlerin tazeliğini koruması amacı ile kullanılmış, bunun ardından ise gittikçe yaygınlaşmaya başlamış ve kendi başına bir besin maddesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yemek tuzu adıyla da bilinen sofra tuzu, içerisinde birçok mineral barındırmasına rağmen genel olarak içerisinde sadece sodyum ve klor barındırır. Kimyada sodyum klorür yani NaCl olarak tarif edilen tuzun içerisinde çeşidine göre 80’e kadar farklı mineral bulunabilir. Peki, sofra tuzu nedir ve yararları nelerdir?

Buzdolabının olmadığı hatta elektriğin bile icat edilmediği tarih öncesi zamanlarda besinleri koruma özelliği ile keşfedilen tuz, en başlarda et ve balık ürünlerinin tazeliğini korumasını sağlamak için kullanılmıştır. Bundan sonra yemeklere kattığı değişik tat fark edilerek zamanla yemeklerde de kullanılmaya başlanmıştır. Pek önemsenmese de tuz, vücudun her gün alması gereken önemli bir besindir. Çünkü tuzun içerisindeki bileşikler vücutta bulunan hücrelerin içerisine besin çekmesini ve dolayısı ile daha kolay beslenmesini sağlamaktadır. Ancak tuzun bu özelliği tabi ki de kullanımından çok sonra keşfedilmiştir. Ayrıca tuz, tarih içerisinde oldukça faydalı bir besin olduğu için bu ürünün de çeşitli yollar ile üretimi gerçekleştirilmiş ve zaman içerisinde ticareti yapılmıştır.

Bunun yanı sıra bizim sadece yemeklere tat katması için kullandığımız tuz, zaman içerisinde su yumuşatma sistemleri, hayvan yemleri ve hayvan besleme ya da dericilik gibi birçok önemli alanda kullanılmış, hala da kullanılmaktadır.