Sofra Tuzunun Faydaları

5 Kasım 2019 Yazar admin 0

Sofra tuzu ya da kaya tuzu, içerisinde sağlığa faydalı birçok mineral içermektedir. Göl tuzu ve diğer tuz çeşitleri hakkında birçok araştırmacı tüketimi zararlı olarak yorum yaparken, sofra tuzunun sağlığa birçok yararı bulunmaktadır. İste, sofra tuzunun faydaları.

Sindirim: Sofra tuzu ağza girdikten sonra tükürük bezlerinin çalışmasını tetikleyerek besinlerin daha kolay parçalanmasını sağlar. Ayrıca bağırsakta besinlerin daha kolay emilmesini sağlar ve kabızlığı önler.

Solunum: Sofra tuzu astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının hafiflemesini sağlar. Balgam sorunu yasayan kişiler için birebir olan sofra tuzu balgam üretimini yavaşlatır.

Diyabet: Sofra tuzu vücutta kan şekeri düzeyini stabil olarak korur. Bu sayede diyabet hastalarının insulin ihtiyacı azalır.

Uyku problemleri: Sofra tuzu vücutta serotonin ve melanin hormonunun üretimini arttırır. Bu sayede sinir ve stres kontrol altına alınır. Ayrıca sofra tuzu uyku esnasında fazla tujuruk üretimini engeller, bu sayede ağız akması ve balgama dayalı uyku sırasında nefes alma sorununun önüne geçer.

Bağışıklık sistemi: Sofra tuzu dünya üzerindki en kuvvetli antibiyotikler adasında yer alır. Virüs ve bakteri bazlı hastalıklara karşı vücudu korur ancak, antibiyotik ilaçların etkisini de azaltır.

Zayıflama: Sindirimi kolaylaştiran sofra tuzu vücudun su tutmasını da önleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır. Bu özelliği kabız oluşumunu da önlemektedir.

Kas Spazmı: Kaslar üzerinde potasyumun doğru sdkilde emilmesini sağlayan sofra tuzu bu sayede kas spazmı gibi sorunlara karşı oldukça etkilidir.

Diş Sağlığı: Çoğu diş macununun içerisinde katkı maddesi olarak yer alan sofra tuzu diş minesinin dayanıklılığının korunmasına yardımcı olur.