Sofralık Çankırı Kaya Tuzu

15 Temmuz 2020 Yazar admin 0

Vücudumuzun çalışması için dışarıdan alınması zorunlu olan tuz, birçok sınıfa ve kategoriye ayrılıyor. Piyasada çeşitli kaynaklardan elde edilen, işlemesi sırasında zararlı maddelerden arındırılması için yakılan ve bu yüzden içindeki mineral kaynağını da kaybeden birçok tuz çeşidi bulunuyor. Peki, hangi tuz çeşidi sağlığa yararlıdır ve hangi sofralık tuzu tercih etmeliyiz?

Cevap oldukça basit ve iki kelime, “Kaya Tuzu”. Kaya tuzu içerisinde binlerce, belki milyonlarca yıl öncesinden bu yana toprak altındaki kaynaklarda koruduğu mineral çeşitliliği sayesinde dikkat çekiyor. Bununla birlikte kaya tuzunun diğer tuz çeşitlerine karşı sağladığı en büyük avantaj işlenme ve fabrikasyon aşaması. Çünkü kaya tuzu kaynaktan çıkartma ve işleme sırasında herhangi bir ek müdahaleye uğramıyor. Bu yüzden de içerisinden hiç bir minerali kaybetmiyor.

Sofralık kaya tuzu bu sayede diğer tuz çeşitlerine kıyasla daha fazla mineral içeriyor. Yapılan araştırmalara göre Çankırı kaya tuzu içerisinde 80’den fazla mineral içeriyor. Ayrıca işleme sırasında hiç bir ek işleme tabi tutulmayan Çankırı kaya tuzunu herhangi bir marketten bile küçük parçalar halinde satın alabilirsiniz.