İnanılmaz Kaya Tuzu Cilt, Saç ve Genel Sağlık için Faydaları

Ayurveda’ya göre kaya tuzu üstün bir tuzdur. Sindirimi artırır ve mide ağrısını hafifletmek için doğal bir yoldur Çevrenizdeki havayı temizlemek için de harikadır.

Yaygın olarak bilinen kaya tuzu, işlenmemiş ve çiğ, çevresel kirleticilerden ve kimyasal bileşenlerden yoksun en saf tuz şeklidir. “Potasyum, demir, kalsiyum, çinko, magnezyum, bakır vb. Dahil olmak üzere vücudun ihtiyaç duyduğu 92 eser elementten 84’ünü içeriyor. Ayurveda’ya göre üstün bir tuz,” diyor. Dr. Ashutosh Gautam, “Hintçe’de sendha namak olarak bilinir ve oldukça kristalli bir tuzdur. Deniz suyunu buharlaştırarak yapılır ve yüksek miktarda sodyum klorür içermez (sofra tuzu aksine) ”, Bangalore merkezli Beslenme Uzmanı Dr. Anju Sood. Kuzey Hindistan’daki Navratri’de oruç ritüeli olarak kullanılır. Minerallerin hücresel emilimini kolaylaştırır ve vücudun elektrolitlerinin yenilenmesinde ve pH dengesinin korunmasında önemli bir rol oynar.

Ayurveda doktoru ve Amerikalı yazar Vasant Lad’e göre, kaya tuzu ısınma yerine soğur ve diğer tuz biçimlerine kıyasla Mide için çok daha dengelidir. Yumuşaklığı ve çeşitli mineral içeriği, fazla tuzun potansiyel tehlikelerini en aza indirmeye yardımcı olur.

Hakkında bilmeniz gereken 15 kaya tuzunun faydaları:

1. Sindirimi İyileştirir Dr. Vasant Lad’e göre, kaya tuzu sindirimi artırır ve mide ağrısını hafifletmek için doğal bir yoldur. Birkaç kadeh kaya tuzu ve taze nane yaprakları bir bardak lassi’ye ekleyebilir ve faydalarını toplayabilirsiniz. Dr. Anju Sood, “Kaya tuzu da mide enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir ve de solucanlarda da yardımcı olabilir” diyor.

2. Metabolizmayı Hızlandırır Metabolizma, vücudumuzdaki ve hücrelerin sağlığını korumaya yardımcı olan bazı kimyasal reaksiyonları ifade eder. Fortis Hastanesi’nden Dr. Manoj Ahuja, “Kaya tuzu vücudunuzun metabolizmasını uyarmak ve sonuç olarak vücudunuzun işleyişini iyileştirmek için kullanılabilir” Kaya tuzu vücudunuzun metabolizmasını uyarmak için kullanılabilir.

3. Kan Basıncını Stabilize ediyor. Dr. Anju Sood, “Kaya tuzu, yüksek ve düşük kan basınçlarının dengesini sağlayarak kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. Hipertansiyonu olan kişiler için, O potasyum yüksek olduğundan sofra tuzu için daha iyi bir alternatiftir.” Hipertansiyonu olan kişiler için sofrada kaya tuzu daha iyi bir alternatiftir.

4. Bağışıklığı Artırır kaya tuzu (Sendha namak), bağışıklıklarınız için harikalar yapabildiğini kanıtlayabilir. Dr. Anju Sood’a göre, “Kaya tuzu tüm temel eser mineralleri sağlar ve vücudun bağışıklık sistemini büyük ölçüde geliştirir.” Zararlı bakterilerle savaşır ve hastalıklara engel oluşturmaya yardımcı olur. Sendha namak bağışıklığınız için harikalar yaratabilir.

5. Sinüs “Kaya tuzu solunum problemlerine ve sinüs muzdarip insanlar için yararlı olacaktır,” Dr Ahuja ekler. Kaya tuzu ile boğulmak, boğaz ağrısı, kuru öksürük ve bademciklere karşı rahatlama sağlar veya suda kaya tuzu çözer ve buharı soluyun.

6. Kilo Kaybını Destekler Kilo vermek için. Ditch sofra tuzu ve kaya tuzuna geçin. Dr. Anju Sood, “Kaya tuzu insülinin yeniden aktif hale getirilmesiyle şeker iştahını azaltır ve bu nedenle kilo kaybına yol açar” diyor. Masa tuzu yerine meyvelerin üzerine biraz tuz serpebilirsiniz. Kaya tuzu kilo kaybını artırır.

7. Uykuya Teşvik uzmanlara göre günde 8 saatten az uymak bedensel işlevlerinizde ciddi bir artışa neden olabilir. Vücudumuzun günlük çalışmalarından dinlenmek ve iyileşmek için en az 8 saat ihtiyacı vardır. Ahuja, “Kaya tuzu melatonin düzeyini düzenler ve böylece uyku döngülerimizi düzenler” diyor.

8. Stresi azaltır Uykusuz geceler geçiriyor musunuz? Ashutosh Gautam, “Kaya tuzu vücudu ve zihni rahatlatmaya yardımcı oluyor” diyor. Stres ve anksiyeteyi tedavi etmek ve tedavi etmek için, suda bir yemek kaşığı kaya tuzu karıştırın ve rahatlatıcı bir banyo yapın.

9. Havayı Arındırır “Kaya tuzu kristal ürünleri, havadaki tahriş edici maddeleri, patojenleri ve alerjenleri, su buharını havadan dışarı çekerek azaltır. Himalaya pembe tuz ortamından toksinleri çeker ve onları nötralize doğal iyonik hava temizleyici,” Dr Ahuja, Fortis Hastanesi diyor. Sadece ofiste masanızın odanızda veya yakınında bir tuz lambası bulundurmayı tavsiye ediyor.

10. Sağlıklı cilt Ashutosh Gautam, “Kaya tuzu cildi temizlemek ve tıkanmış gözeneklerden kurtulmak için harika” diyor. Harici olarak kullanıldığında, vücuttan toksinler çeker. Her zamanki temizleyicinizle bir yemek kaşığı kaya tuzu karıştırın ve yüz yıkama olarak kullanın. Gerçekten, bu kadar basit! Kaya tuzu cildi temizlemek ve tıkanmış gözeneklerden kurtulmak için harikadır

11. Ödemi azaltır. Ödem, temel olarak sıvı tutulmasının neden olduğu, yani vücudun dokularında fazla sıvının hapsolduğu şişliktir. Ashutosh Gautam, “Ayaklarınızı bir kova suya batırıp şiş ve iltihaplardan kurtulmak için ayaklarınızı kaya tuzu ile ıslatın.”

12. Pul pul Ciltte ölü deri hücrelerinin birikmesi, mat, sert ve yaşlanan cilde neden olur. Anju Sood, “Cildinizi pul pul dökmek ve ölü deriden kurtulmak için kaya tuzu kullanın” diyor.

13. Banyo Tuzu veya Vücut tuzu olarak kullanılır. Ashutosh Gautam, “Kaya tuzu banyo ya da vücut tuzu olarak kullanılabilir” diyor. Kaslarınızı rahatlattığı ve uykunuzu geliştirdiği için spa standart ürünlerinin mükemmel bir alternatifi. Suda bir yemek kaşığı tuz tuzu karıştırın ve rahatlatıcı bir banyo yapın. “Bal tuzu ya da limonlu kaya tuzu karıştırılarak bir vücut ovma yapabilirsiniz” ve her zaman istediğin parıltıyı elde etmek için cildinize masaj yapın.

14. Sağlıklı Saçların Teşvik Edilmesi Kaya tuzu saçlarınızdan kiri çıkarır.Kullandığınız şampuanla karıştırın ve onunla saçınızı yıkayın. Kalıntıyı çıkarmak için soğuk su ile yıkayın.

15. Kanama ve diş etlerini tedavi eder. Hindistan’ın önde gelen güzellik uzmanı Suparna Trikha, “Kanayan diş etleri gerçekten acı verici ve utanç verici olabilir. 1 tatlı kaşığı kaya tuzu, triphala tozu ve neem tozunu karıştırın. Dişetlerine masaj yapmak için bir tutam kullanın ve çabuk rahatlama için su ile durulayın. ”

Şimdi kaya tuzunun birçok faydası olduğunu öğrendiniz, şimdi sizde kullanmaya devam edin ve kendinizi deneyin.

Bir Cevap Yazın