Tuz Çeşitleri

Tuz Çeşitleri

5 Aralık 2018 Yazar admin 0

Her biri çeşitli kristallere ve kullanıma sahip çok sayıda tuz türü vardır. Kristallerinin ve renklerinin boyutları, çeşitli minerallerin varlığına bağlı olarak değişir. Ortak tuz türlerinden birkaçı aşağıda listelenmiştir.

1. İyotlu Tuz
Bu esas olarak iyodine benzer katkı maddeleri olan ve aynı zamanda tiroid hastaları için terapötik olarak kabul edilen sofra tuzu. Bir sofra tuzu olduğundan, ince granüllere sahiptir ve ayrıca ev kullanımı için de kullanılır. Ek olarak, topaklanmayı önlemek için bir anti-caking maddesi olarak kullanılır.

2. Koşer Tuz
Granül tuzun sıkıştırılmasıyla yapılan bir katkı maddesi içermeyen iri taneli tuzdur. Sofra tuzu ile karşılaştırıldığında daha yumuşak bir tada sahip olduğundan, genellikle yemek pişirmek için tercih edilir. Genellikle düzensiz şekilli yongalar kanı zahmetsizce çekebildiğinden genellikle ete uygulanır. Büyük yüzey alanı nedeniyle, tuzsuz olarak kolayca eriyen ve aynı zamanda su yumuşatıcı olarak kullanılır.

3. Siyah Tuz
‘Kala namak’ veya hatta ‘sancal’ olarak adlandırılan, saflaştırılmış lavun dahil olması nedeniyle güçlü bir sülfürik aromaya sahip tabaklanmış bir tuzdur. Hindistan’da topaklara ek olarak toprak formunda elde edilebilir ve ayrıca çoğunlukla asitleme tuzu olarak kullanılır.

4. Sel Gris
Bu Fransa’ya özgü gri bir tuz olabilir. Sel gris’in buharlaşma havzalarında çiçek benzeri kristallere dönüşmesine izin verildiği zaman, fleur de sel adı verilen bir ürün yaratılır.

5. Maldon deniz tuzu
Fleur de sel’e benzeyen ve deniz suyunu kaynatılarak elde edilen bir İngiliz terbiye tuzu. Hassas piramidal kristalleri içerir ve ışığa duyarlı bir tada sahiptir.

6. Kaya Tuzu
Bu özel tuz, ayrık kristallere sahiptir ve ayrıca buz çözme için de kullanılmaktadır.