Tuz Kullanım Uygulamaları

Tuz Kullanım Uygulamaları

9 Aralık 2018 Yazar admin 0

Birçok endüstri için tuz çok önemlidir. Kimyasal bileşiklerin % 50’sinden fazlası üretiminin bir aşamasında ona bağlı olduğundan, bileşikleri kimya endüstrisindeki en önemli malzemelerden biridir. Ayrıca cam, kağıt, kauçuk ve tekstil ürünlerinin yanı sıra sanayi ve ev kullanımı için su yumuşatma sistemlerinde kullanılan binlerce başka ürünün imalatında da kullanılır. Ayrıca, bir buz çözücü madde olarak ve en yaygın olarak bilinen gıda bileşeni olarak kullanılır. Tuzun farklı kullanımları hakkında daha ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki yazımıza bakın.

Kimyasal Uygulamalar

Kimya endüstrisi, en büyük tuz tüketicisidir. Klor (Cl) ve kostik soda (sodyum hidroksit, NaOH) üretimi için hammadde; Bunlar, tuz hücresindeki tuzlu su biçimindeki tuzun elektroliziyle, hücre hücresi prosesi, diyafram hücre prosesi ve membran hücre prosesi ile üretilir. Dünyadaki en bol ve yaygın kimyasal elementlerden biri olan klor, örneğin PVC (inşaat ve evler) gibi her gün kullanılan binlerce hayati ürünün kimyasal üretiminde son derece etkili bir dezenfektan ve temel bileşenidir. Kostik soda çözeltisi, kağıt hamuru ve kağıt, deterjan ve kimyasal proses endüstrisi dahil olmak üzere birçok endüstriyel operasyonda önemli bir bileşendir. Alümina, petrokimya ve tekstil endüstrisinde de kullanılır.

Soda külü, eriyiğin sıcaklığını düşürdüğü, cam yapımının üç ana bileşeninden biridir. Soda külü aynı zamanda sodyum silikat, sodyum bikarbonat ve sodyum tripolifosfat gibi birçok sodyum bileşiğinin üretimi için hammaddedir. Ayrıca, kağıt hamuru ve kağıt endüstrisi, kimyasal hamur üretim sürecinde soda külü kullanır.

Kimya endüstrisindeki diğer uygulamalar şunlardır:

Selüloz ve kağıt endüstrisi:
Hamur ve nötrleştirme için; Yıkama ve ağartma için; Atık kağıtların işlenmesi için

Tekstil:
Örneğin deri tabaklama; Yün ve pamuğun terbiye edilmesi ve boyanması ve ağartılması için; Bükülmüş suni ipek üretiminde sertleştirme için, Atık ve su arıtma, Petrol katkı maddeleri, Boyalar ve ara ürünlerde

İlaçlar:
Tuz, birçok vücut ve hormon sistemini düzenleyen ve etkileyen sodyum ve klorin temel besin maddelerini sağlar. Bazı tıbbi durumlarda, bu besinlerin alımları vücuttaki elektrolit dengesini tedavi etmek ve yeniden kurmak için çok önemlidir. Tuz, farmasötik ürünlerinde bir bileşen olarak da kullanılmaktadır.

Buz Çözücü:
Tuz, yani Sodyum klorür, alternatifler üzerindeki büyük avantajları nedeniyle Avrupa’da ve tüm dünyada en yaygın kullanılan buz çözücüdür. Sadece yaygın olarak doğal olarak meydana gelen ve depolanması ve uygulanması kolay olmamakla birlikte, en pahalı olanı değil, aynı zamanda uygun şekilde kullanıldığında da en az çevresel etkiye sahiptir. Aslında, IfAÖ’ye (Alman Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü) göre alternatif buz çözme formatları tuzdan altı ila sekiz kat daha pahalıdır. Buz ve kar üzerine tuz uygulandığında, çevreleyen buz veya kardan daha düşük bir donma sıcaklığına sahip bir tuzlu su oluşturur. Ayrıca, buz oluşmadan önce yayıldığında bir buz çözücü olarak en verimli. Teoride tuz düşük sıcaklıklarda çalışabilirken, genellikle -15 ° C’ye kadar sıcaklıklarda kullanılır.

Su arıtma:
Sert su, esas olarak kalsiyum ve magnezyum mineralleri olmak üzere, görünmeyen çözünmüş kayaç içeren sudur. En yaygın olarak, insanlar, su ısıtıcılar ve duş başlıklarında veya su kullanan diğer ev aletlerinde birikme nedeniyle sert suyun etkisini görüyorlar. Sert su ile ilgili problemler, sertlik minerallerini sudan uzaklaştıran bir su yumuşatıcısı kurularak çözülebilir. Su yumuşatıcılar iyon değişim sürecinde çalışır. Esasen su, sertlik mineralleri – kalsiyum ve magnezyum – çeken milyonlarca negatif yüklü minik reçine boncuklardan geçer. Reçine daha sonra mineralleri uzaklaştırmak için yıkanır ve tekrar kullanılır. Ve iyon ekshaz reçinelerinin rejenerasyonu için tuz gereklidir.

Gıda Sınıfı Tuz:
İnsan vücudu kendi tuzunu üretemediğinden, gerekli günlük alımımızı sağlamak için gıdada ki çeşitli tuz kaynaklarına güveniriz. Avrupa’da, üretilen tüm tuzun yaklaşık % 7’si gıda sınıfı tuzdur. Birçok gıdaların üretiminde tuzun önemli bir teknolojik rolü vardır, öyle ki, bir koruyucu ve lezzet arttırıcı olarak iyi bilinen fonksiyonuna ek olarak, ekmek ve ekmek gibi günlük gıdalarımızın çoğunun kıvamı ve dokusu için de önemlidir.

Hayvan yemi:
Hayvanlarıda sağlıklı tutmak için tuz gereklidir. Doğru tuz alımı büyümelerini, güçlü bağışıklık ve üreme sistemlerini sağlar. Genellikle tarım hayvanları ve ticari hayvancılık, yiyecek arama ve diğer yemlerden yeterli miktarda tuz almaz ve bu nedenle diyetlerini tuzla takviye etmek gerekir.