Tuz

Tuz

10 Aralık 2018 Yazar admin 0

İnsanların ve hayvan sağlığının yanı sıra sanayiye de büyük önem verilen tuz (NaCl) , sodyum klorür , mineral madde. Mineral formu halit veya kaya tuzu, bazen bir sınıf ayırmak için ortak tuz olarak adlandırılan kimyasal bileşiklerin adıdır tuz.

Tuz, hem insanların hem de hayvanların sağlığı için gereklidir. Genel olarak bir baharat olarak kullanılan sofra tuzu, ince taneli ve yüksek saflıkta. Bu higroskopik (yani su çeken) maddenin atmosfere maruz kaldığında serbest akışını sürdürmesini sağlamak için az miktarda sodyum alüminosilikat, trikalsiyum fosfat veya magnezyum silikat eklenir.

Tuzun Özellikleri
İyotlu tuz – yani, az miktarda potasyum iyodür eklenmiş olan tuz, iyotun diyetten yoksun olduğu bölgelerde yaygın olarak kullanılır; bu , yaygın olarak guatr olarak adlandırılan tiroid bezinin şişmesine neden olabilen bir eksikliktir . Hayvancılık da tuz gerektirir; Genellikle katı bloklarda kullanılabilir.

Tuzun Sağlığa Etkileri
Et paketleme, sucuk yapma, balık kürleme ve gıda işleme endüstrileri, bir koruyucu veya baharat olarak ya da her ikisini birden kullanırlar. Keçelerin korunması ve saklanması için ve soğutma için bir salamura olarak kullanılır.

İçinde kimyasal sanayi, sodyum bikarbonat (karbonat soda), sodyum hidroksit (kostik soda), hidroklorik asit, klor ve diğer birçok kimyasal madde üretiminde tuz gereklidir .

Tuz, sabun, sır ve porselen emaye imalatında da kullanılmaktadır ve metal (metallerin kaynaşmasını teşvik eden bir madde) olarak metalurjik işlemlere girmektedir .

Kar veya buza uygulandığında, tuz karışımın erime noktasını düşürür. Böylece, kuzey iklimlerinde biriken kar ve buzdan uzaklaşmak için büyük miktarlarda kullanılmaktadır. Ayrıca Tuz, kalsiyum ve magnezyum bileşiklerini sudan uzaklaştıran su yumuşatma ekipmanında kullanılır .