Yemeğiniz Üzerinden Fazla Tuz Serpiyor musunuz?

Yemeğiniz Üzerinden Fazla Tuz Serpiyor musunuz?

4 Aralık 2018 Yazar admin 0

Söylemeye gerek yok, tuz, mutfak dünyasında ayrılmaz bir rol oynar, büyük ölçüde gıdaya lezzet kattığı ve yenilebilir ve lezzetli hale getirdiği için. Aslında, yiyeceklerinizi iyi bir şekilde baharatlamak neredeyse bir sanattır; ekstra bir tutam tuztadı değiştirebilir hatta tamamen bir yemeği tahrip edebilir. Ve sadece tadı değil, diyetinizde biraz fazla tuzun da ciddi sağlık etkileri vardır. Vücudun düzgün çalışması için belirli bir miktarda tuz gerektiğinde, aşırı kullanım çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bazı insanların, yiyecek tabaklarına biraz fazla tuz serpme eğiliminde olduklarını fark ettiniz mi? Bunun sağlıklı bir uygulama olmadığı ve uzun vadede sağlığınıza zarar verebileceği ileri sürülmüştür. Bu, sağlığınızı nasıl etkiler ve sağlık uzmanları tarafından önerilen ideal tuz tüketimi nedir?

Sağlıklı bir vücut için belirli bir miktarda tuz gereklidir. Sağlıklı yetişkinler günde bir ila iki gram tuz tüketmelidir. Yüksek tansiyonu olan kişiler günde 250 mg tüketmelidir.

Bilmeniz gereken her şey ve pişmemiş tuz sağlığımızı nasıl etkiler?

Amandeep Hastanesinden Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Dr. Harjeet Kaur’a göre, “Bu, tuz veya bunun formuyla ilgili değil, dozajla ilgilidir. Optimum miktarlarda, tuzu vücudun normal işleyişi için gereklidir. Aşırı tuz alımı, yüksek tansiyon , osteoporoz, astım, mide kanseri ve kilo alma riskine yol açabilir.Pişirilmemiş yüksek tuz alımı da kalp hastalıkları ve böbrek problemleri ile ilişkilendirilmiştir.Özellikle sert olduğu düşünülmektedir Hem dolaşım sistemi hem de sinir sistemi, ayrıca, istikrarsız olarak dengelenen lenf sistemi üzerinde de bir karışıklığa neden olur. ” Aşırı derecede bağımlılık yapıcı ve yavaş yavaş vücudunuzun bunu özlemeye başladığı söylenir.

Vücudun normal çalışması için tuza ihtiyaç vardır.

Pişmiş tuzu, pişmemiş tuzdan nasıl daha iyidir? Tuz pişirildikten sonra demir yapısı değişir ve böylece vücudun emmesi kolaylaşır. Pişmemiş tuz durumunda, emilim biraz daha yavaştır, ayrıca yüksek tansiyona veya hipertansiyona neden olur.

Neden pişmiş yiyeceklere tuz serpilmesin?

Genel olarak, çoğumuz gıdaları teze dönüştürdüğü zaman tuzu ekliyoruz, fakat pişmemiş tuzu serpmek sadece sağlık sorunlarını davet ediyor olabilir. Yemeğinize serpiştirdiğiniz ekstra tuz, vücut tarafından kolayca emilmez ve sistolik kan basıncında bir artışa neden olur. Yüksek tansiyonu olan kişiler bu uygulamadan kaçınmalıdır.

tuzlu su Yemeğinize serpiştirdiğiniz ekstra tuz, vücut tarafından kolayca emilmez

Tüketilmesi gereken ideal tuz miktarı nedir?Harjeet, “Sağlıklı bir yetişkin için günlük tuz tüketimi günde bir ila iki gramı geçmemeli ve çocuklar için daha az olmalıdır. Ancak, yüksek tansiyon hastası olan veya diyaliz ya da ilgili hastalıkların günde 250 miligram tüketmesi tavsiye edilir. ”

Ayrıca, yüksek tansiyonu ve diğer sorunları olan kişilerin, işlenmediği için sendha namak veya kaya tuzuna geçmeleri ve ortak tuzla karşılaştırıldığında daha sağlıklı bir alternatif oluşturmaları gerektiği söylenir . Yiyeceklerinize tadı eklemek için fazla tuz serpiştirmediğinizden emin olun, çünkü sadece geri tepebilir ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.