Yeterli Tuz Almadığınız İşaretleri

Yeterli Tuz Almadığınızın İşaretleri

22 Kasım 2018 Yazar admin 0

Vücudumuz çeşitli besinler tarafından beslenen karmaşık bir sistemdir. Vücudunuzun düzgün çalışması için belirli miktarda sodyuma ihtiyacı vardır. Vücuda çok fazla ya da çok az tuzun sağlığa kötü etkileri olabilir.

Vücudumuz çeşitli besin ve minerallerle beslenen karmaşık bir sistemdir; Herhangi bir temel elementin fazlalığı veya eksikliği sağlığımıza zarar verebilir. Sodyum böyle temel bir besindir. İyi çalışması için vücudunuzun belirli miktarda sodyuma ihtiyacı vardır; Sodyum dolaşım sisteminizin ayrılmaz bir parçasını oluşturur ve yeterli bir doku perfüzyonu sağlar. Ayrıca, besin maddelerinin ve minerallerin hücrelerinize kan damarlarından geçmesine de izin verir. Vücudun günlük tuzundan ihtiyaç duyduğu Sodyum’un çoğunu alıyoruz. Vücudunuzda çok fazla veya çok az tuz, sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Vücudumuzda tuz az olduğu zaman ne olduğunu hiç merak ettin mi? Bir günde gerçekten ne kadar tuza ihtiyacınız var? Ve sonunda, vücudunuzun tuz eksikliği olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Sizin için tüm cevapları aldık. Uzmanlara göre, “Tuz % 40 sodyum ve % 60 klorürdür. Bu yüzden, tuz tavsiyesi hakkında konuştuğumuzda, büyük ölçüde sodyum alımından kaynaklanır. Sodyum, vücutta önemli bir elektrolittir ve yaşamak için vazgeçilmezdir, aslında hiç bir mineral sodyumdan daha önemli değildir, vücut tarafından doğal olarak üretilemeyen bir besindir. Yumurta, et, süt vb. gibi pek çok gıda sodyum içerir, fakat en büyük miktar günlük tuzumuzdan gelir. ”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dahil olmak üzere büyük sağlık kuruluşları, günde yaklaşık bir çay kaşığı kabaca günde 2300 mg’dan fazla sodyum önermektedir.

Uzmanlar her zaman tuzun yüksek alımı konusunda endişeleniriz, fakat tam tersine, düşük tuz alımı bile ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu etkilerin bazıları arasında depresyon , halsizlik, mide bulantısı, kusma, kramplar, başağrısı, sinirlilik, karışıklık vb. Ciddi eksiklik nöbetlere, komaya bile yol açabilir ve bazı durumlarda ölümcül olabilir.

Bazı tuz eksikliği belirtileri

1. Baş ağrısı
Sinir sistemimiz sodyumun işlev görmemesi veya sodyum damla seviyeleri gerektirdiğinde ciddi baş ağrılarına yol açabilir.

2. Mide bulantısı ve kusma
Bu, vücudunuzun, sodyum seviyesinde dengesizliğe neden olan aşırı sudan kurtulma yoludur.

3. Karışıklık
Sinir sisteminiz nöronları yoluyla mesaj göndermek için sodyum seviyelerine oldukça bağımlıdır. Eğer sodyum eksik ise beynimiz iletiyi alamayacak ve daha fazla karışıklığa neden olmayacaktır.

4. Yorgunluk
Vücudunuzda sodyum azsa, kanınız besin maddelerini verme ve atığı temizleme yeteneğini engelleyebilir, bu da yorgunluğa neden olabilir.

5. Kas zayıflığı ve krampları
Kaslarınız düşük kan sodyum düzeyiniz nedeniyle fazla laktik asit gibi atık ürünlerden kurtulmuyorsa, atık ürünlerin vücudun çeşitli bölgelerinde kramp ve spazmlara neden olma ihtimali vardır.

Dengeyi korumak iyi olsa da, iyi miktarda sodyum içeren işlenmiş gıdalara yükleme yapmadığınızdan da emin olmalısınız. Bu günlerde herhangi bir yetişkinin şu anki yaşam tarzını göz önünde bulundurarak, sağlığımız üzerinde doğrudan bir etkisi olabileceğinden, tuz alımının halledilmesi gerekmektedir.